1988 World Junior Championships in Athletics

1988 World Junior Championships in Athletics

From WikiRun

Jump to: navigation, search

The 1988 World Junior Championships in Athletics is the 1988 version of the World Junior Championships in Athletics. It was held in Sudbury, Ontario, Canada from July 27 to July 31, 1988.

The city's Northern Lights Festival Boréal was held concurrently to serve as the championships' cultural festival. CBC Television and MCTV acted as the host broadcasters.

Contents

Results

Men

Event Gold Silver Bronze
100 m Andre Cason
United States United States
10.22 Sven Matthes
East Germany East Germany
10.28 Aleksandr Shlychkov
Soviet Union Soviet Union
10.37
200 m Kevin Braunskill
United States United States
20.87 Olapade Adeniken
Nigeria Nigeria
20.88 Dmitriy Bartenyev
Soviet Union Soviet Union
20.92
400 m Tomasz Jedrusik
Poland Poland
46.19 Steve Perry
Australia Australia
46.74 Anthony Eziuka
Nigeria Nigeria
46.81
800 m Jonah Birir
Kenya Kenya
1:50.03 Kevin McKay
Great Britain Great Britain
1:50.79 Melford Homela
Zimbabwe Zimbabwe
1:51.34
1500 m Wilfred Kirochi
Kenya Kenya
3:46.52 Noureddine Morceli
Algeria Algeria
3:46.93 Fermín Cacho
Spain Spain
3:47.31
5000 m Henry Kirui
Kenya Kenya
13:54.29 Mohamed Choumassi
Morocco Morocco
13:54.36 Addis Abebe
Ethiopia Ethiopia
13:58.08
10 000 m Addis Abebe
Ethiopia Ethiopia
28:42.13 Bedilu Kibret
Ethiopia Ethiopia
28:48.55 James Songok
Kenya Kenya
28:50.42
20 km road race Metaferia Zeleke
Ethiopia Ethiopia
59:27 Thomas Osano
Kenya Kenya
1:00:14 Abel Gisemba
Kenya Kenya
1:00:36
110 m H Reinaldo Quintero
Cuba Cuba
13.71 Stephen Brown
United States United States
13.73 Elbert Ellis
United States United States
13.78
400 m H Kelly Carter
United States United States
49.50 Mugur Mateescu
Romania Romania
50.70 Vadim Zadoinov
Soviet Union Soviet Union
50.88
3000 m St. William Chemitei
Kenya Kenya
8:41.61 Matthew Birir
Kenya Kenya
8:44.54 Arto Kuusisto
Finland Finland
8:46.42
10000 m track walk Alberto Cruz
Mexico Mexico
41:16.11 Valentí Massana
Spain Spain
41:33.95 Mikhail Khmelnitskiy
Soviet Union Soviet Union
41:38.86
4 X 100 m United States United States 39.27 Nigeria Nigeria 39.66 Great Britain Great Britain 40.06
4 X 400 m United States United States 3:05.09 Australia Australia 3:07.60 Jamaica Jamaica 3:08.00
High jump Artur Partyka
Poland Poland
2.28 Lambros Papakostas
Greece Greece
2.25 Park Jae-Hong
South Korea South Korea
Jaroslaw Kotewicz
Poland Poland
2.22
Pole vault István Bagyula
Hungary Hungary
5.65 Maksim Tarasov
Soviet Union Soviet Union
5.60 Andrey Grudinin
Soviet Union Soviet Union
5.30
Long jump Luis Bueno
Cuba Cuba
7.99 Saúl Isalgué
Cuba Cuba
7.78 Nai Hui-Fang
Chinese Taipei Chinese Taipei
7.77
Triple jump Vladimir Melikhov
Soviet Union Soviet Union
16.69 Galin Georgiev
Bulgaria Bulgaria
16.18 Eugene Greene
Bahamas Bahamas
16.16
Shot put Aleksandr Klimenko
Soviet Union Soviet Union
18.92 Mike Stulce
United States United States
18.47 Aleksandr Klimov
Soviet Union Soviet Union
18.06
Discus Andreas Seelig
East Germany East Germany
58.60 Kamy Keshmiri
United States United States
54.68 Yuriy Nesteryets
Soviet Union Soviet Union
53.70
Javelin Vladimir Ovchinnikov
Soviet Union Soviet Union
77.08 Steve Backley
Great Britain Great Britain
75.40 Jens Reimann
East Germany East Germany
71.64
Hammer Vadim Kolesnik
Soviet Union Soviet Union
69.52 Oleg Polyushik
Soviet Union Soviet Union
69.00 Thomas Hommel
East Germany East Germany
66.06
Decathlon Michael Kohnle
West Germany West Germany
7729 Robert Zmelík
Czechoslovakia Czechoslovakia
7659 Eduard Hämäläinen
Soviet Union Soviet Union
7596

AR Area record | CR championship record | NR national record | OR Olympic record | PB/PR personal best/record | SB seasonal best | WL world leading (in a given season) | WR world record

Women

Event Gold Silver Bronze
100 m Diana Dietz
East Germany East Germany
11.18 Katrin Krabbe
East Germany East Germany
11.23 Liliana Allen
Cuba Cuba
11.36
200 m Katrin Krabbe
East Germany East Germany
22.34 Diana Dietz
East Germany East Germany
22.88 Liliana Allen
Cuba Cuba
22.97
400 m Grit Breuer
East Germany East Germany
51.24 Maicel Malone
United States United States
52.23 Olga Moroz
Soviet Union Soviet Union
53.20
800 m Birte Bruhns
East Germany East Germany
2:00.67 Catalina Gheorghiu
Romania Romania
2:01.96 Dorota Buczkowska
Poland Poland
2:02.94
1500 m Doina Homneac
Romania Romania
4:12.94 Snežana Pajkić
Yugoslavia Yugoslavia
4:16.19 Yvonne van der Kolk
Netherlands Netherlands
4:16.35
3000 m Ann Mwangi
Kenya Kenya
9:13.99 Fernanda Ribeiro
Portugal Portugal
9:15.33 Yvonne Lichtenfeld
East Germany East Germany
9:16.02
10 000 m Jane Ngotho
Kenya Kenya
33:49.45 Olga Nazarkina
Soviet Union Soviet Union
33:50.03 Mónica Gama
Portugal Portugal
34:16.13
100 m H Aliuska López
Cuba Cuba
13.23 Birgit Wolf
West Germany West Germany
13.51 Zhanna Gurbanova
Soviet Union Soviet Union
13.64
400 m H Antje Axmann
East Germany East Germany
57.47 Ann Maenhout
Belgium Belgium
57.58 Silvia Rieger
West Germany West Germany
57.88
5000 m track walk Marí Cruz Díaz
Spain Spain
21:51.31 Olga Sánchez
Spain Spain
21:58.17 Maria Grazia Orsani
Italy Italy
22:04.74
4 X 100 m East Germany East Germany 43.48 Cuba Cuba 44.04 United States United States 44.27
4 X 400 m East Germany East Germany 3:28.39 United States United States 3:31.48 Soviet Union Soviet Union 3:31.89
High jump Galina Astafei
Romania Romania
2.00 Yelena Yelesina
Soviet Union Soviet Union
1.96 Karen Scholz
East Germany East Germany
1.92
Long jump Fiona May
Great Britain Great Britain
6.88 Anu Kaljurand
Soviet Union Soviet Union
6.78 Jo Wise
Great Britain Great Britain
6.69
Shot put Ines Wittich
East Germany East Germany
18.54 Heike Rohrmann
East Germany East Germany
17.84 Elvira Polyakova
Soviet Union Soviet Union
17.10
Discus Ilke Wyludda
East Germany East Germany
68.24 Astrid Kumbernuss
East Germany East Germany
64.08 Proletka Voycheva
Bulgaria Bulgaria
58.94
Javelin Karen Forkel
East Germany East Germany
61.44 Isel López
Cuba Cuba
57.86 Malgorzata Kielczewska
Poland Poland
57.04
Heptathlon Svetla Dimitrova
Bulgaria Bulgaria
6289 Yelena Petushkova
Soviet Union Soviet Union
6102 Peggy Beer
East Germany East Germany
6067

AR Area record | CR championship record | NR national record | OR Olympic record | PB/PR personal best/record | SB seasonal best | WL world leading (in a given season) | WR world record

External links