1990 World Junior Championships in Athletics

1990 World Junior Championships in Athletics

From WikiRun

Jump to: navigation, search

The 3rd World Junior Championships in Athletics was held in Plovdiv, Bulgaria in 1990.

Contents

Results

Men

Event Gold Silver Bronze
100 m Davidson Ezinwa
Nigeria Nigeria
10.17 =CR Jason Livingston
Great Britain Great Britain
10.25 Rodney Bridges
United States United States
10.37
200 m Aleksandr Goremykin
Soviet Union Soviet Union
20.47 CR Davidson Ezinwa
Nigeria Nigeria
20.75 James Stallworth
United States United States
20.81
400 m Chris Nelloms
United States United States
45.43 CR Rico Lieder
East Germany East Germany
46.83 Mark Richardson
Great Britain Great Britain
46.33
800 m Desta Asgedom
Ethiopia Ethiopia
1:46.35 CR Jonah Birir
Kenya Kenya
1:46.61 Norberto Téllez
Cuba Cuba
1:47.33
1500 m Moses Kiptanui
Kenya Kenya
3:38.32 CR Alemayehu Roba
Ethiopia Ethiopia
3:41.71 Desta Asgedom
Ethiopia Ethiopia
3:43.38
5000 m Fita Bayissa
Ethiopia Ethiopia
13:42.59 CR Abreham Assefa
Ethiopia Ethiopia
13:44.63 Francesco Bennici
Italy Italy
13:47.10
10 000 m Richard Chelimo
Kenya Kenya
28:18.57 CR Ismael Kirui
Kenya Kenya
28:40.77 Juma Ninga
Tanzania Tanzania
28:41.90
20 km road race Cosmas Ndeti
Kenya Kenya
59:42 Juma Ninga
Tanzania Tanzania
1:00:30 Dagane Dabela
Ethiopia Ethiopia
1:01:02
110 m H Antti Haapakoski
Finland Finland
13.74 Alexis Sánchez
Cuba Cuba
13.75 Kyle Vander-Kuyp
Australia Australia
13.85
400 m H Rohan Robinson
Australia Australia
49.73 Yoshihiko Saito
Japan Japan
49.99 Aleksandr Belikov
Soviet Union Soviet Union
50.22
3000 m St. Matthew Birir
Kenya Kenya
8:31.02 CR Francisco Munuera
Spain Spain
8:41.03 Simeon Rono
Kenya Kenya
8:42:05
10000 m track walk Ilya Markov
Soviet Union Soviet Union
39:55.52 Alberto Cruz
Mexico Mexico
39:56.49 Jefferson Pérez
Ecuador Ecuador
40:08.23
4 X 100 m United States United States 39.13 CR Soviet Union Soviet Union 39.58 Nigeria Nigeria 39.68
4 X 400 m United States United States 3:02.26 Great Britain Great Britain 3:03.80 Australia Australia 3:05.51
High jump Dragutin Topic
Yugoslavia Yugoslavia
2.37 CR Tim Forsyth
Australia Australia
2.29 Stevan Zoric
Yugoslavia Yugoslavia
2.26
Pole vault Jean Galfione
France France
5.45 Dmitriy Kurkulin
Soviet Union Soviet Union
5.40 Miroslav Dukov
Bulgaria Bulgaria
5.40
Long jump James Stallworth
United States United States
8.12 CR Dion Bentley
United States United States
8.05 Kareem Streete-Thompson
Cayman Islands Cayman Islands
7.94
Triple jump Sergey Bykov
Soviet Union Soviet Union
16.98 CR Yoelbi Quesada
Cuba Cuba
16.62 Nikolai Raev
Bulgaria Bulgaria
16.22
Shot put Viktor Bulat
Soviet Union Soviet Union
19.21 CR Xie Shengying
China China
18.57 Yuriy Ivanov
Soviet Union Soviet Union
18.13
Discus Ilian Iliev
Bulgaria Bulgaria
58.28 Frank Bicet
Cuba Cuba
57.10 Jan Engelmann
East Germany East Germany
56.82
Javelin Tommi Viskari
Finland Finland
73.88 Dariusz Trafas
Poland Poland
72.76 Jarkko Heimonen
Finland Finland
72.30
Hammer Andrey Debeliy
Soviet Union Soviet Union
70.60 Savvas Saritzoglou
Greece Greece
70.32 Andrey Budykin
Soviet Union Soviet Union
69.36
Decathlon Eric Kaiser
West Germany West Germany
7762 Jarkko Finni
Finland Finland
7698 David Bigham
Great Britain Great Britain
7488

AR Area record | CR championship record | NR national record | OR Olympic record | PB/PR personal best/record | SB seasonal best | WL world leading (in a given season) | WR world record

Women

Event Gold Silver Bronze
100 m Andrea Philipp
East Germany East Germany
11.36 Nikole Mitchell
Jamaica Jamaica
11.47 Lucrécia Jardim
Portugal Portugal
11.52
200 m Diane Smith
Great Britain Great Britain
23.10 CR Zundra Feagin
United States United States
23.13 Lucrécia Jardim
Portugal Portugal
23.26
400 m Fatima Yusuf
Nigeria Nigeria
50.62 CR Charity Opara
Nigeria Nigeria
51.28 Manuela Derr
East Germany East Germany
51.95
800 m Liu Li
China China
2:03.65 Magdalena Nedelcu
Romania Romania
2:04.52 Aurica Rautu
Romania Romania
2:04.78
1500 m Qu Yunxia
China China
4:13.67 Claudia Mirela Bortoi
Romania Romania
4:14.19 Malin Ewerlöf
Sweden Sweden
4:14.61
3000 m Simona Staicu
Romania Romania
9:09.57 Liu Shixiang
China China
9:10.54 Hatsumi Matsumoto
Japan Japan
9:11.92
10 000 m Derartu Tulu
Ethiopia Ethiopia
32:56.26 Rika Ota
Japan Japan
33:06.85 Lydia Cheromei
Kenya Kenya
33:20.83
100 m H Gillian Russell
Jamaica Jamaica
13.31 Keri Maddox
Great Britain Great Britain
13.38 Ilka Rönisch
East Germany East Germany
13.41
400 m H Nelli Voronkova
Soviet Union Soviet Union
55.84 Marjana Lužar
Yugoslavia Yugoslavia
56.74 Omolade Akinremi
Nigeria Nigeria
56.97
5000 m track walk Susana Feitor
Portugal Portugal
21:44.30 CR Tatyana Shchastnaya
Soviet Union Soviet Union
22:28.74 Simone Thust
East Germany East Germany
22:44.65
4 X 100 m Jamaica Jamaica 43.82 Great Britain Great Britain 44.16 United States United States 44.50
4 X 400 m Australia Australia 3:30.38 Jamaica Jamaica 3:31.09 Cuba Cuba 3:31.81
High jump Svetlana Lavrova
Soviet Union Soviet Union
1.91 Katja Kilpi
Finland Finland
1.88 Lea Haggett
Great Britain Great Britain
1.88
Long jump Iva Prandzheva
Bulgaria Bulgaria
6.53 Erica Johansson
Sweden Sweden
6.50 Sandrine Hennart
Belgium Belgium
6.49
Shot put Qiu Qiaoping
China China
18.20 Li Xiaoyun
China China
17.74 Heike Hopfer
East Germany East Germany
17.27
Discus Natalya Kaptyukh
Soviet Union Soviet Union
61.44 Lisa-Marie Vizaniari
Australia Australia
60.44 Anja Gündler
East Germany East Germany
59.30
Javelin Tanja Damaske
East Germany East Germany
61.06 Oksana Ovchinnikova
Soviet Union Soviet Union
57.26 Mandy Liverton
Great Britain Great Britain
56.98
Heptathlon Beatrice Mau
East Germany East Germany
6166 Rita Ináncsi
Hungary Hungary
5940 Joanne Henry
New Zealand New Zealand
5728

AR Area record | CR championship record | NR national record | OR Olympic record | PB/PR personal best/record | SB seasonal best | WL world leading (in a given season) | WR world record

External links