2003 Pan American Games

2003 Pan American Games

From WikiRun

Jump to: navigation, search

These page shows the results of the 2003 Pan American Games, held on August 10, 2003 in Santo Domingo, Dominican Republic. For the third time, Triathlon was a part of the multi-sports event of the America's.

Contents

Men's Track

Event: Gold: Silver: Bronze:
100 m[1] Michael Frater
Jamaica Jamaica
10.21 Mardy Scales
United States United States
10.22 Anson Henry
Canada Canada
10.30
200 m Kenny Brokenburr
United States United States
20.42 Christopher Williams
Jamaica Jamaica
20.54 André da Silva
Brazil Brazil
20.68
400 m Mitch Potter
United States United States
45.11 Geyman López
Cuba Cuba
45.13 Alleyne Francique
Grenada Grenada
45.51
800 m Achraf Tadili
Canada Canada
1:45.05 Osmar dos Santos
Brazil Brazil
1:45.64 Fabiano Peçanha
Brazil Brazil
1:46.39
1500 m Hudson de Souza
Brazil Brazil
3:45.72 Michael Stember
United States United States
3:46.31 Grant Robison
United States United States
3:46.68
5000 m Hudson de Souza
Brazil Brazil
13:50.71 José David Galván
Mexico Mexico
13:52.92 Marílson dos Santos
Brazil Brazil
13:56.90
10,000 m Teodoro Vega
Mexico Mexico
28:49.38 Marílson dos Santos
Brazil Brazil
28:49.48 Dan Browne
United States United States
29:06.23
Marathon Vanderlei de Lima
Brazil Brazil
2:19:08 Bruce Deacon
Canada Canada
2:20:35 Diego Colorado
Colombia Colombia
2:21:48
3000 m st. Néstor Nieves
Venezuela Venezuela
8:34.26 Joël Bourgeois
Canada Canada
8:36.78 Anthony Famiglietti
United States United States
8:40.22
110 m H Yuniel Hernández
Cuba Cuba
13.35 Larry Wade
United States United States
13.35 Márcio de Souza
Brazil Brazil
13.45
400 m H Félix Sánchez
Dominican Republic Dominican Republic
48.19 Eric Thomas
United States United States
48.74 Dean Griffiths
Jamaica Jamaica
49.35
20 km Walk Jefferson Pérez
Ecuador Ecuador
1:23:06 Bernardo Segura
Mexico Mexico
1:23:31 Alejandro López
Mexico Mexico
1:24:33
50 km Walk Germán Sánchez
Mexico Mexico
4:05:01 Mário dos Santos
Brazil Brazil
4:07:36 Luis García
Guatemala Guatemala
4:12:14
4 X 100 m[1] Brazil Brazil
Vicente de Lima
Edson Ribeiro
André da Silva
Claudinei da Silva
38.44 Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago
Niconnor Alexander
Marc Burns
Ato Boldon
Darrel Brown
38.53 Cuba Cuba
José César
José Peña
Luis Alexander Reyes
Juan Pita
39.09
4 X 400 m Jamaica Jamaica
Michael Campbell
Sanjay Ayre
Lansford Spence
Davian Clarke
3:01.81 United States United States
Mitchell Potter
Ja'Warren Hooker
Adam Steele
James Davis
3:01.87 Dominican Republic Dominican Republic
Arismendy Peguero,
Carlos Santa,
Julio Vidal,
Felix Sanchez
3:02.02

AR Area record | CR championship record | NR national record | OR Olympic record | PB/PR personal best/record | SB seasonal best | WL world leading (in a given season) | WR world record

Men's Field

Event: Gold: Silver: Bronze:
High jump Germaine Mason
Jamaica Jamaica
2.34 Jamie Nieto
United States United States
2.28 Terrance Woods
United States United States
2.22
Pole vault Toby Stevenson
United States United States
5.45 Russ Buller
United States United States
5.40 Dominic Johnson
Saint Lucia Saint Lucia
5.40
Long jump Iván Pedroso
Cuba Cuba
8.23 Luis Meliz
Cuba Cuba
8.20 Víctor Castillo
Venezuela Venezuela
7.98
Triple jump men Yoandri Betanzos
Cuba Cuba
17.26 Jadel Gregório
Brazil Brazil
17.03 Yoelbi Quesada
Cuba Cuba
16.78
Shot put Reese Hoffa
United States United States
20.95 Marco Antonio Verni
Chile Chile
20.14 Brad Snyder
Canada Canada
20.10
Discus Jason Tunks
Canada Canada
63.70 Frank Casañas
Cuba Cuba
62.61 Loy Martínez
Cuba Cuba
61.36
Hammer Juan Cerra
Argentina Argentina
75.53 James Parker
United States United States
74.35 Yosvany Suárez
Cuba Cuba
70.24
Javelin Emeterio González
Cuba Cuba
81.72 Isbel Luaces
Cuba Cuba
80.95 Breaux Greer
United States United States
79.21
Decathlon Stephen Moore
United States United States
7809 pts Luiggy Llanos
{{flagIOC|PUR}
7704 pts Yonelvis Águila
Cuba Cuba
7593 pts

AR Area record | CR championship record | NR national record | OR Olympic record | PB/PR personal best/record | SB seasonal best | WL world leading (in a given season) | WR world record

Women's Track

Event Gold Silver Bronze
100 m Lauryn Williams
United States United States
11.12 Angela Williams
United States United States
11.15 Liliana Allen
Mexico Mexico
11.28
Wind: +1.6
200 m Roxana Díaz
Cuba Cuba
22.69 Cydonie Mothersill
Cayman Islands Cayman Islands
22.86 Allyson Felix
United States United States
22.93
Wind: +1.3
400 m Ana Guevara
Mexico Mexico
50.36 Hazel-Ann Regis
Grenada Grenada
51.56 Aliann Pompey
Guyana Guyana
52.06
800 m[2] Adriana Muñoz
Cuba Cuba
2:02.56 Marian Burnett
Guyana Guyana
2:03.58 Christiane dos Santos
Brazil Brazil
2:04.37
1500 m Adriana Muñoz
Cuba Cuba
4:09.57 Mary Jayne Harrelson
United States United States
4:09.72 Mardrea Hyman
Jamaica Jamaica
4:10.08
5000 m Adriana Fernández
Mexico Mexico
15:30.65 Nora Rocha
Mexico Mexico
15:40.98 Nicole Jefferson
United States United States
15:42.40
10 000 m Adriana Fernández
Mexico Mexico
33:16.05 Yudelkis Martínez
Cuba Cuba
33:55.12 Bertha Sánchez
Colombia Colombia
33:56.17
Marathon Márcia Narloch
Brazil Brazil
2:39:54 Mariela González
Cuba Cuba
2:42:55 Erika Olivera
Chile Chile
2:44:52
100 m H Brigitte Foster
Jamaica Jamaica
12.67 Perdita Felicien
Canada Canada
12.70 Lacena Golding-Clarke
Jamaica Jamaica
12.79
Wind: -0.3
400 m H Joanna Hayes
United States United States
54.77 Daimí Pernía
Cuba Cuba
55.10 Andrea Blackett
Barbados Barbados
55.24
20 km Walk Victoria Palacios
Mexico Mexico
1:35:16 Rosario Sánchez
Mexico Mexico
1:35:21 Joanne Dow
United States United States
1:35:48
4 X 100 m United States United States
Angela Williams
Consuella Moore
Angela Daigle
Lauryn Williams
43.06 Cuba Cuba
Dainelky Pérez
Roxana Díaz
Virgen Benavides
Mileydis Lazo
43.40 Jamaica Jamaica
Lacena Golding-Clarke
Judyth Kitson
Shellene Williams
Danielle Browning
43.71
4 X 400 m United States United States
Me'Lisa Barber
Moushami Robinson
Julian Clay
De'Hashia Trotter
3:27.76 Jamaica Jamaica
Naleya Downer
Michelle Burgher
Novlene Williams
Allison Beckford
3:27.34 Brazil Brazil
Maria Almirão
Josiane Tito
Geisa Coutinho
Lucimar Teodoro
3:28.07

AR Area record | CR championship record | NR national record | OR Olympic record | PB/PR personal best/record | SB seasonal best | WL world leading (in a given season) | WR world record

Women's Field

Event Gold Silver Bronze
High Jump Juana Arrendel
Dominican Republic Dominican Republic
1.94 Romary Rifka
Mexico Mexico
1.94 Yarianny Argüelles
Cuba Cuba
1.89
Pole Vault Melissa Mueller
United States United States
4.40 Carolina Torres
Chile Chile
4.30 Stephanie McCann
Canada Canada
4.20
Long Jump Alice Falaiye
Canada Canada
6.43 Jackie Edwards
Bahamas Bahamas
6.41 Yargelis Savigne
Cuba Cuba
6.40
Triple Jump Mabel Gay
Cuba Cuba
14.42 Yuliana Perez
United States United States
13.99 Yusmay Bicet
Cuba Cuba
13.90
Shot Put Yumileidi Cumbá
Cuba Cuba
19.31 Elisângela Adriano
Brazil Brazil
18.48 Flor Vásquez
Dominican Republic Dominican Republic
18.14
Discus Aretha Hill
United States United States
63.30 Ana Elys Fernández
Cuba Cuba
61.26 Yania Ferrales
Cuba Cuba
60.03
Hammer Yipsi Moreno
Cuba Cuba
74.25 Yunaika Crawford
Cuba Cuba
69.57 Candice Scott
Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago
69.06
Javelin Kim Kreiner
United States United States
60.86 Laverne Eve
Bahamas Bahamas
60.68 Osleidys Menéndez
Cuba Cuba
60.20
Heptathlon Tiffany Lott-Hogan
United States United States
6064 pts Nicole Haynes
Canada Canada
5959 pts Magalys García
Cuba Cuba
5864 pts

AR Area record | CR championship record | NR national record | OR Olympic record | PB/PR personal best/record | SB seasonal best | WL world leading (in a given season) | WR world record

Men's Triathlon

RANK ATHLETE TIME
Image:Med_1.png United States Hunter Kemper (USA) 01:52:00
Image:Med_2.png Brazil Vigilio de Castilho (BRA) 01:52:50
Image:Med_3.png Argentina Oscar Galíndez (ARG) 01:52:59
4. United States Doug Friman (USA) 01:53:11
5. Argentina Daniel Fontana (ARG) 01:53:28
6. Brazil Paulo Abreu Miyashiro (BRA) 01:54:01
7. Mexico José Zepeda (MEX) 01:54:17
8. Canada Brent McMahon (CAN) 01:54:46
9. Brazil Leandro Macedo (BRA) 01:54:55
10. Mexico Eligio Cervantes (MEX) 01:55:00
11. Mexico Javier Rosas (MEX) 01:56:04
12. Venezuela Gilberto González (VEN) 01:56:16
13. Chile Felipe van de Wyngard (CHI) 01:57:11
14. Dominican Republic Yean Jimenez (DOM) 01:57:24
15. United States Victor Plata (USA) 01:57:24
16. Costa Rica Leonardo Chacon (CRC) 01:58:06
14. Cuba Yaccery Leal (CUB) 01:58:33
15. Canada Paul Tichelaar (CAN) 01:58:52
19. Chile Matias Optiz (CHI) 02:00:15
20. Canada Sean Bechtel (CAN) 02:00:17
21. Argentina Ezequiel Morales (ARG) 02:01:17
22. Guatemala Carlos Friely (GUA) 02:01:48
23. Venezuela Agustin Fontes (VEN) 02:02:00
24. Ecuador Carlos Loor (ECU) 02:02:26
25. Venezuela Gabriel Rojas (VEN) 02:05:20
26. Suriname Anthony van Lierop (SUR) 02:05:35
27. Dominican Republic Robert Nuñéz (DOM) 02:07:12
28. Uruguay Guillermo Nantes (URU) 02:08:04
29. Costa Rica Fabio Campo (CRC) 02:08:12
30. Costa Rica Roberto Machado (CRC) 02:08:41
31. Peru Daniel de Montreuil (PER) 02:14:14
Ecuador Juan Enderica (ECU) DNF
Ecuador Angel Mogrovejo (ECU) DNF
Dominican Republic Jonathan Monsanto (DOM) DNF
Paraguay Carlos Doce (PAR) DNF
Chile Cristian Bustos (CHI) DNF
Colombia Ricardo Cardeño (COL) DNS


Women's Triathlon

RANK ATHLETE TIME
Image:Med_1.png Canada Jill Savege (CAN) 01:58:29
Image:Med_2.png United States Sheila Taormina (USA) 02:00:12
Image:Med_3.png United States Becky Gibbs (USA) 02:00:36
4. Brazil Carla Moreno (BRA) 02:01:51
5. Brazil Sandra Soldan (BRA) 02:02:14
6. Brazil Mariana Ohata (BRA) 02:03:15
7. Canada Gillian Moody (CAN) 02:03:35
8. United States Julie Swail (USA) 02:04:19
9. Argentina Nancy Alvarez (ARG) 02:04:59
10. Canada Natasha Filliol (CAN) 02:06:05
11. Mexico Esther Aguayo (MEX) 02:06:10
12. Cuba Yaricel Romero (CUB) 02:10:48
13. Cuba Niurka Guirola (CUB) 02:12:45
14. Argentina Soledad Omar (ARG) 02:13:56
15. Mexico Maria Barrera (MEX) 02:15:02
16. Colombia Fiorella d'Croz (COL) 02:16:50
17. Costa Rica Monica Umana (CRC) 02:21:25
18. Dominican Republic Anabel Mateo (DOM) 02:24:12
Dominican Republic Melissa Duran (DOM) DNF
Costa Rica Viviana Chavarria (CRC) DNF
Argentina Ana Ortega (ARG) DNF
Bolivia Agnes Eppers (BOL) DNF
Colombia Maria Morales (COL) DNS


External links

References

  1. 1.0 1.1 Original winner Mickey Grimes was stripped of the gold medal after testing positive for ephedrine. ("Grimes fails drugs test", BBC, 2003-08-13. Retrieved on 2007-03-10.)
  2. Original winner Letitia Vriesde was stripped of the gold medal after testing positive for caffeine. ("Grimes fails drugs test", BBC, 2003-08-13. Retrieved on 2007-03-10.)